Nákupem výrobků a služeb od nás podpoříte práci našich neslyšících kolegů
a navíc dosáhnete daňové úspory ve formě náhradního plnění.
V praxi to znamená, že si od nás můžete objednat výborný catering, workshop o neslyšících nebo
kurzy znakového jazyka a peníze tak neodevzdáte státu, ale podpoříte smysluplný projekt a získáte kvalitní služby.
Kontakt: jiri.ullrich@tichysvet.cz
Vytvoříme vám kávové balíčky s grafikou dle vašeho přání a potřeb. K realizaci je nutné objednat minimálně 100 ks kávových balíčků.
www.tichakavarna.cz
Nabídka výborných domácích zákusků sladkého i slaného typu, coffee- breaky, kompletní zajištění studeného občerstvení na
firemní, kulturní, nebo společenské akce. Na Vaši akci můžeme přijet i s naší pojízdnou kavárnou.
www.tichycatering.cz
Zákusky na pracovní poradu, firemní a společenské akce nebo dorty na přání, které pečou neslyšící cukrářky a
cukráři z Tiché cukrárny.
www.tichacukrarna.cz
Kurzy znakového jazyka pro skupiny a Interaktivní workshopy o světě neslyšících vedené neslyšícím lektorem. Během workshopů
se účastníci zábavnou formou dozvědí zajímavé informace, naučí se prstovou abecedu a vyzkouší si základy znakového jazyka.
www.tichyjazyk.cz
Překladatelské služby z češtiny do českého znakového jazyka a obráceně. Staňte se bezbariérovými a podpořte větší dostupnost informací pro neslyšící.
Co umíme přeložit? Webové stránky, odborné texty, interní směrnice a dokumenty, propagační materiály, prezentace a mnoho dalšího.
www.tichezpravy.cz
Grafická tvorba na zakázku (diáře, záložky, placky,...)
Tyto a další gravírované výrobky s vaším logem na zakázku.
Každý zaměstnavatel s více než 25 zaměstnanci musí splňovat tzv. povinný podíl, který spočívá v zaměstnávání osob se zdravotním postižením, a to ve více než 4 % k celkovému počtu zaměstnanců.
Pro splnění tzv. povinného podílu existují tři způsoby:
1. zaměstnat osobu(y) se zdravotním postižením (dále jen OZP) v poměru min. 4% k celkovému počtu zaměstnanců,
2. odebrat výrobky či služby od zaměstnavatelů s více než 50 % zaměstnanci se zdravotním postižením,
3. odvést do státního rozpočtu 2,5 násobek průměrné mzdy za každou nezaměstnanou OZP.
Náhradní plnění je tak jeden ze tří způsobů, jak dodržet zákonem určené zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) v povinném podílu, a pokud pro vás není možné tuto povinnost dodržet, je pro vás právě náhradní plnění skvělým řešením oproti klasickému placení vysokého poplatku rovnou do státní kasy.
Náhradní plnění spočívá v odebírání výrobků nebo služeb od jiných zaměstnavatelů, pro něž pracují osoby se zdravotním postižením, a to ve více než 50 % k celkovému poměru. Tím je právě Tichý svět - chráněná pracoviště, o. p. s.
Nejen, že splníte pravidla povinného podílu, ale navíc získáte skvělé produkty a PODPOŘÍTE naše projekty, jejichž cílem je začlenění lidí se zdravotním postižením do společnosti.
Kalkulačka pro ORIENTAČNÍ VÝPOČET finančního vlivu zaměstnání NOVÝCH OSOB SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM ve vaší firmě nebo organizaci.
1. 1. 2012 vstoupila v platnost novela zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, která v § 81 ukládá zaměstnavatelům, včetně státních institucí, povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním či tělesným postižením (dále jen OZP) na celkovém počtu svých zaměstnanců ve výši povinného podílu 4%.
(1) Zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru jsou povinni zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu těchto osob na celkovém počtu zaměstnanců zaměstnavatele. Povinný podíl činí 4%.
(2) Povinnost uvedenou v odstavci 1 zaměstnavatelé plní
(a) zaměstnáváním v pracovním poměru
(b) odebíráním výrobků nebo služeb od zaměstnavatelů zaměstnávajících více než 50 % zaměstnanců, kteří jsou osobami se zdravotním postižením, nebo zadáváním zakázek těmto zaměstnavatelům nebo odebíráním výrobků nebo služeb od osob se zdravotním postižením, které jsou osobami samostatně výdělečně činnými a nezaměstnávají žádné zaměstnance, nebo zadáváním zakázek těmto osobám, nebo
(c) odvodem do státního rozpočtu,
nebo vzájemnou kombinací způsobů uvedených v písmenech (a) až (c).
(3) Zaměstnavatelé a osoby samostatně výdělečně činné uvedení v odstavci 2 písm. b) mohou pro účely splnění povinnosti uvedené v odstavci 1 poskytnout v kalendářním roce své výrobky a služby nebo splnit zadané zakázky pouze do výše odpovídající 36 násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předcházejícího kalendářního roku za každého přepočteného zaměstnance se zdravotním postižením zaměstnaného v předchozím kalendářním roce. O poskytnutém plnění jsou zaměstnavatelé povinni vést evidenci, která obsahuje identifikační údaje odběratele a cenu dodaných výrobků, služeb nebo zadaných zakázek bez daně z přidané hodnoty.
(4) Pro zjištění celkového počtu zaměstnanců, celkového počtu zaměstnanců, kteří jsou osobami se zdravotním postižením, a povinného podílu je rozhodný průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců.
(5) Způsob výpočtu průměrného ročního přepočteného počtu zaměstnanců, způsob naplnění celkové výše poskytovaných výrobků a služeb nebo poskytovaných zakázek a způsob výpočtu plnění povinného podílu stanoví ministerstvo prováděcím právním předpisem.